Za hodinku to nejako dáme a ideme na pivo 

Presne takto to s natáčaním únosu triednej knihy nefunguje. A ak to aj fungovať bude, výsledok neohúri nikoho. Skôr naopak. Rozoberieme si zopár tipov na to, ako sa na natáčanie dobre pripraviť, na čo všetko treba myslieť a hlavne, ako si to užiť. Veď ide o zábavu :).

Základom je dobrý scenár

Napísať scenár nie je jednoduché. Zvlášť, keď s tým nemáte bohaté skúsenosti. Vyžaduje si to dostatok času, rozvahu v myslení a predstavu o tom, ako by mal samotný dej videa vyzerať. Samotnému textu predchádza námet, teda krátky nápad pre príbeh – akási základná myšlienka. Ten je veľmi dôležitý. Keď ho už máme, môžeme sa pustiť do písania textovej predlohy.

Pri vymýšľaní námetu popusťme fantáziu. V triede máme určite veľa kreatívnych  spolužiakov, takže ich do vymýšľania námetu určite zapojíme. Námet môže vyzerať nejako takto:

Ukradneme triednej jej škrečka a budeme za neho žiadať výkupné – triednu knihu.

Nuda, čo?  Aby sme deju nášho videa dali skutočný drive, mal by mať nielen zápletku – únos škrečka a výkupné, ale aj dejový zvrat. To dá nášmu dielu tú správnu iskru. Napríklad nám triedna namiesto triednej knihy dá len obyčajný zošit v zelenom obale a oklame nás.

Ak máme vymyslený námet, môžeme sa pustiť do písania scenáru. Pri písaní scenáru nezabúdajme na detaily, aký výraz tváre by mal mať herec v tej ktorej scéne, čo bude robiť, čo bude hovoriť a podobne. Pre prehľadnosť odporúčame farebne, alebo inak v texte rozlišovať repliky (dialógy) od popisu scény.

Prvá vec, ktorú treba po napísaní scenára spraviť, je prečítať si ho :). Príbeh musí byť pochopiteľný aj osobe, ktorá to číta prvý krát. Ak ho nepochopí z čítania, tak si buďte istí, že ho nepochopí ani divák. Tiež musíme brať do úvahy to, že výsledné video bude mať len pár minút, často medzi 5-10. Natlačiť veľa deju do tak krátkeho času je skôr na škodu. Preto volíme jednoduchý dej, s vtipnými scénkami a textami.

To, že menej je niekedy viac, platí aj pri dialógoch vo videu. Nie každý má mikrofonický hlas, pri komplikovaných replikách sa študenti viac mýlia a vidno to aj na výsledku.

Pri výbere miesta, kde budeme natáčať naše video treba myslieť na veľa vecí. Lokalít na natáčanie je v Žiline a okolí veľa, môže to byť v podstate kdekoľvek, nie len nutne v škole. Tiež ale nie je vhodné, aby sa natáčalo na príliš veľa miestach. Presuny a prenos techniky, ktorú je vždy treba zbaliť a rozbaliť zbytočne predlžuje čas natáčania. Nezabúdajme na to, že na mieste, kde chceme únos triednej knihy natáčať, to musí byť povolené. Takže napríklad v budove súdu, či polície natáčať nebudeme. Tiež nie je vhodné natáčať video na miestach, kde sú zlé svetelné podmienky. Ak chceme ísť točiť na nejaké tmavé miesto (opustený sklad a pod.) treba zvoliť čas, kedy je tam svetlo najlepšie.

Myslíme aj na to, že technika je citlivá na vlhkosť, prašnosť a podobne. Vonku teda v zlom počasí netočíme a ak chceme točiť vonku, je dobré mať pripravený plán B pre zlé počasie.

Pri únose triednej knihy nepropagujeme násilie, rasizmus a opatrne narábame aj s čiernym humorom. Takéto videá totiž sociálne siete mažú a rôzni ľudia ich nahlasujú. Nerobme si preto zbytočné problémy.

Máme scenár, čo ďalej?

Keď máme scenár, je dobré ho prekonzultovať s kameramanom. Niektoré veci sa síce na papieri môžu zdať cool, no ich natočenie môže byť dosť náročné, či v bežných podmienkach nereálne. S kameramanom sa potom musíme dohodnúť na termíne a priebehu natáčania. Aký termín je najlepší? Platí – čím skôr tým lepšie. Na jeseň sa dni rýchlo skracujú a po tme sa filmy nenatáčajú práve najlepšie. Áno, každú scénu si vieme „nasvietiť“ vlastnými svetlami, ale nič nenahradí denné svetlo.

Kým sa natáčanie začne, všetci herci musia vedieť čo a kedy majú robiť, musia mať zabezpečené všetky rekvizity a kostýmy. Repliky by mali mať herci natrénované a naskúšané. Vyplatí sa to potom na finálnom videu a kratší bude aj čas natáčania.

Ako prebieha natáčanie?

Natáčanie sa vždy snažíme stihnúť za približne tri hodiny natáčacieho času. Môže sa to zdať málo, ale ak je všetko pripravené, stihne sa to v pohode. Často platí, že pre 5 minútové video je potrebná asi hodina surového natočeného materiálu. Nenatáčame chronologicky, hlavne vtedy, ak sa natáča na viacerých miestach. Točíme tak, že na mieste A natočíme všetky scénky, a potom sa presúvame do bodu B. Minimalizujeme tak presuny.

Počas natáčania potrebujeme aj vašu pomoc. Dvaja študenti, ktorí práve neúčinkujú, nám pomôžu s držaním mikrofónov, prenosom techniky a podobne. Ako každý film, aj únos triednej knihy musí mať „režiséra“. Je ním jeden zo študentov, ktorý riadi a usmerňuje ostatných, pomáha im a hlavne pozná scenár videa. Nie je dobré ak riadia všetci všetko, nakoľko nastáva chaos a natáčanie sa preťahuje.

Zo zákulisia natáčania
Zo zákulisia natáčania

Aby sme natáčanie spoločne zvládli čo najefektívnejšie, je dobré mať miesto na natáčanie pripravené. Čiže uprataná trieda (alebo iný pristor) s rozloženými rekvizitami. Keď si miesto na natáčanie pripravíme, je dobré vziať mobil, scénu si odfotiť a dobre sa na fotku pozrieť. Vtedy je vidieť veľa vecí, ktoré sme okom nevideli, ako napríklad odpadky pod lavicou, nevkusné zásuvky na stene, či odpadnutú omietku. Tieto miesta potom prekryjeme rekvizitami alebo inak zamaskujeme.

Celé video natáčame na dve kamery, čo videu dodá lepšiu pestrosť záberov. Ak je to potrebné, scénu si vieme dosvietiť externými svetlami, vtedy ale potrebujeme vašu pomoc na držanie svetiel. Pri hovorených scénkach používame klopový mikrofón, ak hovorí viac ľudí, tak dlhý mikrofón na tyči.

Video sme natočili, ako ďalej?

Aj to najlepšie video vie pokaziť zlá hudba. Hudbu vyberáme iba z audio banky. Je to v podstate rozsiahla hudobná knižnica obsahujúca hudbu rôznych žánrov, avšak na rozdiel od komerčnej hudby za ňu nie je potrebné platiť drahé licencie. Komerčnú hudbu používať vo videu nebudeme, nakoľko takmer všetky internetové video služby ako facebook, youtube či vimeo túto hudbu kontrolujú a jej neoprávnené použitie prísne postihujú.

Výber hudby môžete urobiť sami na artlist.io (audiobanka, ktorú aktuálne používame). Majte ale na pamäti, aby sa žánre príliš nestriedali, pretože to vo videu nevyznie dobre. Výber môžete nechať aj na nás, určite nebudete sklamaní :).

Strih prebieha u nás, väčšinou bez Vašej asistencie. Ak je však scenár komplikovanejší, potrebujeme pomoc jedného z Vás, najlepšie „režiséra“, aby sme si boli istí, že zábery sú v správnom poradí.

Ak sa únos triednej knihy natáča v dostatočnom predstihu, tak video bude mať svoju premiéru priamo na stužkovej slávnosti. Video neposielame vopred, aby sa nerozšírilo. Verte, tá premiéra má potom svoje čaro. Po stužkovej je video zverejnené na webe a samozrejme bude súčasťou finálneho videa z Vašej stužkovej slávnosti.

Viac informácií o našich službách na stužkovú slávnosť nájdete na tejto podstránke.

Teraz, keď viete ako na to, dajte so spolužiakmi hlavy dokopy a skúste prekonať videá, ktoré môžete vidieť v ukážkach v článku.